Бурни, продължителни аплаузи получи Софийската филхармония при своя дебют в престижната концертна зала „Концертгебау“ в Амстердам, информират от филхармонията.
Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян - "Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври, в залата на Народно читалище "Напредък 1895 г.", съобщиха от общинската администрация.
В програмата му ще прозвучат мелодии от филмите "Флашданс", "Хубава жена", "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други, с изцяло нов аранжимент, създаден специално за проекта от Христо Йоцов.
На сцената освен Плевенска филхармония, под диригентството на Борислав Йоцов и солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров, ще бъдат и едни музикантите: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет.
За още по-силно въздействие на концертите е вплетена и мултимедия, подготвена от
По повод 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление в люляковия град бе открита изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество (НД) „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.
Експозицията е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров".
Музеят се представя с около 30 табла, които със снимки и текст припомнят събитията, свързани с освобождението. Автор на изложбата е уредникът Теодор Тончев.
По думите му експозицията е посветена на Руско-турската война (1877-1878 г.) и проследява историята на войната, събитията, които довеждат до нея, дипломатическата подготовка и началото на бойните действия до сключване на Санстефанския мирен договор.
На откриването на изложбата Тончев припомни важни исторически моменти, сред които и освобожден
Световноизвестният виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ ще гостува в Пловдив, Варна, Шумен, Велико Търново, Русе и София, съобщават организаторите.
В навечерието на Коледа публиката ще чуе знаменитите Щраусови композиции в характерното изпълнение на музикантите от един от най-реномираните оркестри в света – „Виена Шьонбрун оркестра“. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус- син. През 2025 година в тях ще се включат събития в Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на големия композитор.
Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди. Известните новогодишни виенски концерти задължително вкл
Пънк групата She Past Away ще има нов концерт у нас – на 28 март, в Sofia Live Club, съобщават организаторите.
През септември музикантите издадоха нов сингъл и видео – Inziva, и подсказаха за предстоящ албум. Видеото е в естетиката на експресионизма на немите филми от 20-те години на миналия век. Заглавието Inziva в превод от турски означава усамотение/уединение.
Дискографията на She Past Away включва три албума, сесията на живо Part Time Punks и изданието X с ремикси на техни песни от други артисти.
Дуото Волкан Джанер (вокал, китара) и Идрис Акбулут (клавири и ефекти), е базирано в Атина и Барселона, издавани са от Fabrika Records в Европа и Metropolis Records – в САЩ. „She Past Away е представител на но
От 13 до 19 декември продължава 28-ото издание на „Златен ритон“ в Пловдив, съобщават от Националния филмов център (НФЦ).
В конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта.
Журито, което ще отличи най-добрите филми в конкурсната програма, е в състав Радослав Бимбалов, Димитър Петров, Николай Стефанов, Галя Лардева и Гергана Дончева.
В допълнение към традиционната церемония по награждаване, тази година сдружение „Филмаутор“ ще връчи две отличия за млади автори до 35 години – едно за документално и едно за анимационно кино.
Фестивалът ще се открие с филма „Излишните“ на режисьорката Адел
Водени от маестро Найден Тодоров, филхармониците са представили Концерт за цигулка The Butterfly Lovers от Чен Ганг/Хе Жанао, Концерт за пиано и оркестър №2 от Сергей Рахманинов и Симфония №9 в ми минор „Из новия свят“ от Антонин Дворжак.
Солисти на вечерта са били 11-годишната цигуларката Шери Це и пианистката Ширан Уанг.
Напълно разпродадената зала скочи на крака в края на концерта и възнагради състава с продължителни аплаузи след изпълнението на симфонията „Из новия свят“, коментират от филхармонията.
По думите им сред публиката е бил посланикът на България в Хага – Константин Димитров със съпругата му, както и служители на мисията, българи, живеещи в Нидерландия, сред които и Мирослав Петков – соло тромпет на кралския Концертгебау оркестър, музикални мениджъри и няколко диригента, с които Софийската филхармония работи в последните години. Всички те са поздравили маестро Тодоров за емоционалното и виртуозно изпълнение.
Следващият симфоничен концерт на филхармониците е в зала „България“ на 14 октомври със световнопризнатия цигулар Джошуа Бел.
Галерия "Мисията" към Държавния културен институт (ДКИ) към министъра на външните работи организра съвместна изложба на художниците Мариета Конова и Марио Конов, озаглавена "Митологични реминисценции.
Инспирации от едно пътуване", която ще се състои от 9 до 30 октомври. Официалното откриване ще бъде на 9 октомври, съобщават от екипа на ДКИ.
Изложбата е вдъхновена от две основни теми, преплитащи се в творбите на двамата автори. Мариета Конова представя цикъла "Инспирации от едно пътуване", в който създава живописни платна, вдъхновени от архитектурата и атмосферата на Полша. Нейното пътуване до Варшава и Лодз разкрива хармонията между старото и новото, миналото и настоящето. Марио Конов присъства с цикъла "Митологични реминисценции", вдъхновен от античната елинистична скулптура. Неговите творби, сред които „Троянски кон“, „Орфей“, „Феникс&ld
В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в Сливен днес бе открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров.
В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович.
Нашата библиотека сериозно се занимава с изследване на периода на Възраждането в Сливен, каза в интервю директорът на културната институция Росица Петрова, чиято е и идеята за изложбата. Сливен е дал на България толкова бележити възрожденци, просветители, книжовници, лекари, борци за независимост, революционери, борци за църковна независимост, много интелигентни хора, допринесли много за България.
Поради отдалечеността във вре
Изложба в Париж предлага на посетителите да открият вкуса на галско-римското вино, да помиришат древногръцки парфюми, да усетят аромати от минали времена с помощта на френски археолог от Колеж дьо Франс, предаде АФП.
Археологът Жан-Пиер Брон изследва 50 години икономиките на Античността, като проучва занаятчийските квартали в Помпей, винопроизводството в Галия и възпроизвежда химическия състав на парфюми от Древна Гърция.
Лувърът предоставя за изложбата амфори, коркови тапи, маслени лампи и вази за парфюми, както и преси за вино. Показани са макети и на винарски изби и транспортни кораби.
Парфюмите, които са използвани за козметика, масажи, медицински процедури, дълго време са оставали загадка. Известни са рецепти, например от гръцкия лекар и фармаколог от I век Диоскорид. "Но всичко това беше малко абстрактно", казва кураторът на изложбата,
„Банско джаз фестивал“ и Вики Алмазиду отбелязват 100-годишнината от рождението на Сара Вон с „Божествената“ на сцената на фестивала в шестата вечер от 27-ото му издание.
Заедно с нея излизат музикантите Мирослав Турийски на пиано, Васил Хаджигрудев на контрабас, барабанистът Атанас Попов и Велислав Стоянов на тромбон.
Като „вокален феномен“ организаторите на „Банско джаз фестивал“ описват Вики Алмазиду, която е работила и записвала с Милчо Левиев, Били Кобъм, Питър Ърскин, Глен Ферис, Аирто Морейра, Чико Фрийман, Крейг Бейли, Грегори Симадопулос, Дейвид Мъри, Йотис Кьорцоглу, Валери Костов, Олег Чали, Антони Дончев, Теодосий Спасов, Петър Салчев, Франсиско Мела, Велислав Стоянов, Михаил Йосифов и много други.
Тази вечер на голямата сцена излизат и „Спектрум & Фрийплей акапела“. „Спектрум“ е българска акапелна група с уникален стил и подход
Актрисата Йорданка Стефанова е тазгодишният носител на наградата на Община Сливен "Добри Чинтулов", съобщиха от пресцентъра на местната администрация.
Тя бе предложена от Съюза на артистите и от Института за изследване на изкуствата при Българска академия на науките (БАН).
Призът се връчва за постигнати високи художествени резултати в областта на литературата и изкуството на творци със значителен принос за духовното развитие на Сливен и българската култура.
Общо четири бяха подадените номинации за наградата - художникът Велин Динев, д-р Маргарита Дончева – художник, Павел Веснаков – филмов режисьор, сценарист и продуцент, и актрисата Йорданка Стефанова.
Носителят на наградата Йорданка Стефанова е родена през 1955 г. в Русе. Завършва актьорско майсторство при проф. Сашо Стоянов във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1980 г. Дебюти
След това националният оркестър заминава за Солун – за гастрол по покана на директора на Солунския симфоничен оркестър.